Etsi

Vietä luokkatietoinen virtuaalivappu!

Tule mukaan viettämään valtakunnallista virtuaalivappua Suomen kommunistisen puolueen, Tiedonantajan ja Kommunistinuorten Taisteleva Työväen Vappu -lähetykseen 1.5. klo 11-12.

Vappustriimissä on luvassa puheita, tervehdyksiä ja kulttuuria. Kommunistinuorten puheen pitää jäsenemme Mikael Jurvanen ja SKP:n puheen pääsihteeri Tiina Sandberg. Striimissä esiintyy muusikko Merikukka Kiviharju. Juontajana lähetystä luotsaa Tiedonantajan päätoimittaja Petra Packalén.

Tilaisuus lähetetään suorana SKP:n YouTube-kanavalla klo 11-12 vappupäivänä.


Kommunistinuorten Mikael Jurvanen pitää nuorten puheen Taistelevan Työväen Vappustriimissä 1.5.2021.
Kommunistinuorten Mikael Jurvanen pitää nuorten puheen Taistelevan Työväen Vappustriimissä 1.5.2021.

Striimin lisäksi keskustelua vapusta!


Puolueen, lehden ja nuorten vappustriimin lisäksi SKP:n ay-ryhmä ja Uudenmaan piiri julkistavat oman vappukeskustelunsa 1.5. klo 15 Uudenmaan piirin YouTubessa ja ay-ryhmän Facebookissa. Keskustelua vapusta -nimellä kulkevassa tapahtumassa puhuvat Kommunistinuorten varapuheenjohtaja Anni Kivistö, SKP:n Uudenmaan piirisihteeri Jukka Ahokas ja JHL:n edustajiston jäsen, SKP:n ay-ryhmän vetäjä Martti Vaskonen.


Kommunistinuorten varapuheenjohtaja Anni Kivistö puhuu SKP:n ay-ryhmän ja Uudenmaan piirin vappukeskustelussa.
Kommunistinuorten varapuheenjohtaja Anni Kivistö puhuu SKP:n ay-ryhmän ja Uudenmaan piirin vappukeskustelussa.

Yhteistoimintaa Joensuussa vappuna


Joensuun Joukkovoima järjestää vappuna oman striimilähetyksen, jossa puhujina toimii useita kansalais- ja ay-aktiiveja. Puhujien joukossa on myös Kommunistinuorten hallituksen jäsen, opiskelija Toni Kallioinen.


Joensuun virtuaalivappua voit seurata YouTubesta. Lähetys alkaa 1.5. klo 15.